kodex mystery

Ať už mladý, starý nebo velmi starý, nemocný či slabý, každý může dosáhnout „dokonalosti“ v józe soustavnou praxí a opouštěním lenosti.

Následující tipy jsou doporučení, někomu budou vyhovovat a někomu zase ne…to si každý musí vyzkoušet sám. Jsou plodem zkušenosti a časem se mnoha lidem osvědčily, protože pomáhají z praxe získat co největší přínos. Nejsou to ale žádné příkazy a nemusí vyhovovat všem. Hlavní je nezapomínat na zdravý rozum (např. raději se napít, než abych zkolaboval)

Nejíst alespoň 2-3 hodiny před praxí. Jak dlouho nejíst před praxí je individuální, každý má jinak rychlý metabolismus. Je ideální cvičit s prázdným žaludkem, pokud jdete cvičit brzy ráno, maximálně si dejte hodinu před banán nebo nějaký jiný kus ovoce, pokud potřebujete. V odpoledních hodinách zase záleží jaké jídlo jíte. Například maso trávíte asi tak 10hodin, tak před žádným cvičením bychom Vám ho nedoporučovali, stejně jako nic těžkého.

Nepít při praxi. Účinným prvkem naší praxe je zahřívání těla (dechem i pohybem), které se potí (to je nutnost a je to naprosto v pořádku). Když se při praxi napijete, nic se nestane, je to ale škoda, ochladíte vaše tělo a zpomalíte účinek cvičení.

Nepijte hodně hned před začátkem a hned po skončení praxe. Toto pravidlo platí pro všechny sporty. Pokud vypijete hodně vody hned před cvičením, tak to ucítíte v žaludku, jedné skleničky se bát nemusíte. Po praxi je to individuální, ale doporučuje se pomalu vypít skleničku vody, aby to nebyl šok pro zahřáté tělo.

Neotírejte si pot při praxi. Tohle je někdy těžké, ale snažte se ho neotírat. Má to hned několik důvodů. První z nich je naše biomechanika těla, pot má za úkol ochlazovat tělo, pokud si ho budete stírat, v extrémním případě může dojít k přehřátí a nebo se můžete potít čím dál více a tím by Vám mohla hrozit dehydratace. Další důvody souvisejí s ajurvédou – doslova věda o životě, indická tradiční medicína. Pokud se potíte hodně, pot si stírejte dlaněmi a neutírejte ručníkem.

Nesprchujte se alespoň 30 min po praxi. Když se člověk hodně zapotí, tak se většinou chce co nejdříve osprchovat. V dynamických stylech jógy se potíme hodně. Tím se jednak podle ajurvédy dostávají z těla různé nežádoucí látky jako toxiny, ale také se otevírají póry a kůže se ,“vyčerpává“. Je proto dobré na sobě nechat pot zaschnout a tím se udrží kůže pružná a hydratovaná, jelikož v potu je i olejnatá složka, která se ideálně i s potem vtírá zpět do kůže. Je dobré se vysprchovat před praxí a po praxi už se sprchovat nemusíte nebo pokud máte čas vyčkejte alespoň 30 min.Samozřejmě pokud spěcháte a musíte se osprchovat, nic se nestane.

Kdy cvičit a kdy necvičit:

Menstruace: Doporučuje se první tři dny necvičit. Ze začátku Vám to možná nebude dělat problém, později může docházet k větší únavě. Při menstruaci dochází k přirozené očistě těla, tak není důvod do toho ještě více zasahovat jógou a čistit se ještě více, poté může dojít k větší únavě. Pokud Vám cvičení nevadí, cvičte. Nedoporučujeme dělat žádné obrácené pozice (svíčka, stoj na hlavě, na rukou…)

Pokud máte teplotu nebo jste nachlazení: Nedoporučujeme fyzickou praxi. Jóga je očista ohněm a může Váš stav ještě zhoršit. Můžete však cvičit pranájámu (dechové cvičení). Ta Vám naopak pomůže k úlevě (v těchto případech konzultujte s lektorem).

Nov nebo úplněk. Tyto dny se doporučuje necvičit, ale je to opět individuální, někoho to neovlivňuje a někdo je opravdu unavený.Opět je vhodné cvičení nahradit pranájámou.

Hlavní pravidlo nad  všechna pravidla

Jóga Vás má bavit! Tohle je věta, kterou často říká Manju P. Jois – „Yoga has to be fun“

Cvičte tak často, hodně nebo málo, rychle nebo pomalu, aby Vás to bavilo. Cvičte tak, aby Vám to dělalo radost a cítili jste se dobře!

Příjemná praxe vyvolává endorfiny. To pomáhá proudění prány. Pokud se protahujete přes míru – tak že už to bolí – produkce endorfinů se zastaví. Místo toho přijde adrenalin. To spouští reakci útok nebo útěk, což znamená, že se svaly zatnou a prána přestane proudit. Dobrá praxe jógy je 100% endorfínu a 0% adrenalinu. Zlepšovat se v józe znamená mít stále hlubší endorfínový zážitek.

Dokonalá pozice je ta, kterou v tuto danou chvíli zvládnete bez špatné bolesti a bez napětí, kde se cítíte dobře. Správná metoda je nalézt toto v naší vlastní praxi a naší rolí jako „učitele“ je pomoci ostatním, aby to našli.

Jakmile to člověk najde, tak nezáleží na tom, jak rychle se co naučí. Je důležité si to užít, prodýchat a být.

Naši jógovou inspirací jsou Manju P. Jois a Nancy Gilgoff.

 

– inspirováno a převzato z Kořeny ashtanga jógy